Wizyta pana Krzysztofa Nowakowskiego w naszej szkole 8.10.2024

Tradycyjnie głównym punktem obchodów był dzień urodzin naszego Patrona Tadeusza Nowakowskiego – 8 listopada. W tym roku przyspieszyliśmy obchody Święta Szkoły ze względu na wizytę specjalnego gościa – starszego syna Pana Krzysztofa Nowakowskiego. 

Na spotkanie społeczności szkolnej ze znamienitym gościem zapraszamy 8 października 2024 r. (wtorek). Pan Krzysztof Nowakowski urodził się 12 grudnia 1946 w Penley, Hrabstwo Flint w Wielkiej Brytanii. O jego Ojcu – pisarzu, dziennikarzu, radiowcu i emigrancie, autorze „Obozu Wszystkich Świętych” i „Urzeczenia” wiemy już dość dużo, a podczas gry terenowej i warsztatów będziemy tę wiedzę poszerzać. Warto w tym miejscu powiedzieć, że Matką była Teresa Nowakowska (z domu Kiersnowska, siostra poety Ryszarda Kiersnowskiego i ciotka aktorki Anny Nehrebeckiej), której nagranie dedykowane uczniom naszej szkoły otrzymaliśmy od Pana Krzysztofa w 2021 roku. 

Pan Krzysztof Nowakowski nie poszedł w ślady rodziców – humanistów, najpierw uzyskując licencjat z fizyki, a następnie zostając magistrem elektroniki kwantowej. Pracował jako inżynier do spraw rozwoju. Jednak później - podobnie do ojca, który pracował jako nauczyciel w obozie dla dipisów (od ang. displaced persons – osoby przemieszczone, które w „wyniku wojny znalazły się poza swoim państwem i chcą albo wrócić do kraju, albo znaleźć nową ojczyznę, lecz bez pomocy uczynić tego nie mogą), poświęcił się edukacji. Pan Krzysztof Nowakowski był wykładowcą fizyki w Willesden College of Technology & Kingston College oraz wykładowcą nauk inżynieryjnych i matematyki w Kingston University. Ważnym aspektem było zaangażowanie w działalność społeczną i polityczną, co potwierdza kandydowanie do parlamentu z ramienia Partii Socjaldemokratycznej, z okręgu wyborczego Surbiton (1983) czy pełnienie funkcji Sędziego pokoju na południowy zachód Londynu (w latach 1988 – 2016). Pan Krzysztof Nowakowski był również członkiem tzw. „Lobby group” działającej pod patronatem Konsula Generalnego RP w Londynie, ś.p. Janusza Kochanowskiego, a stworzonej w celu zlikwidowania wiz dla obywateli polskich. Szczególne znaczenie dla Polonii ma Instytutu Polskiego i Muzeum im. Gen. Sikorskiego, w działalność którego syn naszego Patrona jest zaangażowany do dziś, gdyż od 2023 r. pełni funkcję wiceprezesa. 

Działalność Pana Krzysztofa Nowakowskiego została doceniona następującymi odznakami: Srebrną Odznaką Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polski (1992), Złotą Oznaką Honorowej Polskiej Misji Katolickiej w Londynie (1995), Złotą Odznaką Honorową Polskiej Macierzy Szkolnej Zagranicą (1998). 

Cieszymy się, że po dotychczasowym kontakcie on line, społeczność IX LO będzie miała okazję poznać Pana osobiście. Będziemy mogli podziękować za przesyłane filmy, współpracę przy Wojewódzkim Konkursie Literackim im. Tadeusza Nowakowskiego, a przede wszystkim porozmawiać w trakcie zaplanowanego na 8 października 2024 r. spotkania panelowego, które poprowadzą uczniowie klas III.