Wizyta Krzysztofa Nowakowskiego wraz z małżonką w naszej szkole. Ślubowanie uczniów klas pierwszych - fotorelacja.

Opublikowano: 2024-10-15 19:07

W tym roku szkolnym Święto Patrona w IX Liceum Ogólnokształcącym miało niezwykły przebieg. Obchody, które wyznacza dzień urodzin Tadeusza Nowakowskiego – 8 listopada -  zostały przyspieszone o miesiąc ze względu na wizytę znamienitego gościa - starszego syna Patrona – pana Krzysztofa Nowakowskiego. Pan Krzysztof Nowakowski, emerytowany wykładowca fizyki, nauk inżynieryjnych i matematyki w Kingston University, obecnie jest wiceprezesem Instytutu Polskiego i Muzeum im. Gen. Sikorskiego w Londynie. 7 października 2024 społeczność szkolna, została zaangażowana w różne działania, których wspólnym mianownikiem było „SŁOWO”. Zwyczajowo klasy III programu matury międzynarodowej przygotowały grę miejską dla uczniów klas pierwszych, dzięki której poznają twórczość Naszego Patrona i miejsca upamiętnienia Tadeusza Nowakowskiego w Bydgoszczy. Początek gry znajdował się przy Wieży Ciśnień na Wzgórzu Dąbrowskiego, meta zaś w tym roku była w Teatrze Kameralnym. Tam również uczniowie klas IVA i IVB mieli okazję uczestniczyć w zajęciach teatralno- psychologicznych, prowadzonych przez aktorów Teatru Kameralnego.

Drugi dzień obchodów Święta Patrona został zorganizowany w szkole. Pan Krzysztof Nowakowskiuświetnił swoją obecnością tradycyjny apel połączony z pasowaniem uczniów klas pierwszych na członków społeczności IX Liceum Ogólnokształcącego oraz włączeniem uczniów klas IIIA i IIIB w poczet studentów International Baccalaureate, czyli IB World School No. 2988

Uroczystość rozpoczęła się od niezwykłego występu. Anna Węgierska, uczennica klasy 3B,zdobywczyni I miejsca w kategorii szkół ponadpodstawowych VI edycji Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Twórczości Tadeusza Nowakowskiego, zaprezentowała fragment „Urzeczenia” autorstwa patrona szkoły. Jej emocjonalna interpretacja utworu została przyjęta z wielkim entuzjazmem przez zgromadzonych gości i społeczność szkolną.
Następnie oficjalnie powitano honorowych gości — pana Krzysztofa Nowakowskiego, syna patrona szkoły, z małżonką JolandąIstotnym momentem uroczystości było wystąpienie pani Dyrektor Beaty Kwasigroch. W swoim przemówieniu pani Dyrektor ciepło powitała gości. Mówiąc o historii nadania szkole imienia Tadeusza Nowakowskiego, podkreśliła jego znaczenie jako postaci doskonale reprezentującej specyfikę placówki — szczególnie w kontekście oferowanego przez szkołę Programu Dyplomowego Matury Międzynarodowej.
Pani Dyrektor Beata Kwasigroch z dumą mówiła o działaniach szkoły promujących twórczość Tadeusza Nowakowskiego, przypominając o jego rozlicznych zasługach i osiągnięciach — w tym o jego tytule „BydgoszczaninaStulecia”. Centralnym punktem programu było przemówienie pana Krzysztofa Nowakowskiego. Syn patrona, sam będący wybitnym działaczem i wykładowcą akademickim, podzielił się osobistymi wspomnieniami o ojcu. Opowiedział o życiowej drodze Tadeusza Nowakowskiego, wiodącej z Bydgoszczy przez Wielką Brytanię do Niemiec, gdzie podjął pracę w Radiu Wolna Europa. Pan Nowakowski podkreślił, że dla jego ojca najważniejszą bronią było słowo mówione, co miało szczególne znaczenie w realiach komunistycznej Polski.Krzysztof Nowakowski, mówiąc o roli mediów we współczesnym świecie, prowadzących często do ekstremizacjipoglądów, odwołał się do problemów trapiących młode pokolenie. Zwrócił przy tym uwagę na uniwersalną podatność ludzi na propagandę i manipulację — nawet jednostek wybitnie inteligentnych. Swoje inspirujące przemówienie zakończył zwracając się do młodzieży"Żyjcie, aby się uczyć i uczcie się, aby żyć".

Podczas uroczystego apelu odbyło się również   pasowanie uczniów klas pierwszych i pierwszych Programu Dyplomowego (3A, 3B). Na młodzież, natchniętą myślą Krzysztofa Nowakowskiego, przed ceremonią pasowania czekał jeszcze jeden, zwyczajowy punkt programu. Uczniowie wszystkich klas wzięli udział w krótkim quizie, będącymtradycją „Dziewiątki”, który tym razem przeprowadził opiekun samorządu szkolnego Pan Dawid Urbański – zdecydowanie swobodniej odpowiadali przedstawiciele klas trzecich, ale „pierwszaki” dzielnie stawiały czoła podchwytliwym pytaniom. Po ceremonii pasowania, pani Wicedyrektor Monika Obrębska, koordynatorka IB DP, wygłosiła przemówienie do nowo przyjętych uczniów tego programu. Na zakończenie tej części uroczystości, w geście uznania i wdzięczności, wręczono panu KrzysztofowiNowakowskiemu pamiątkowy znaczek IX LiceumOgólnokształcącego im. Tadeusza Nowakowskiego z Oddziałami Dwujęzycznymi. 

Drugą, mniej oficjalną, częścią apelu była rozmowapanelowa z Panem Krzysztofem Nowakowskim. Po wyprowadzeniu sztandaru szkoły Zuzanna Landowska i Mateusz Sułek (uczniowie klas IB) poprowadzili rozmowę z honorowym gościem, zadając bardzo zróżnicowane pytania. Dotyczyły one zarówno dzieciństwa z wyjątkowym Ojcem (który potrafił głośno jodłować w bawarskich miasteczkach), trudności życia w powojennej Europie, funkcjonowania Polonii w Wielkiej Brytanii, jak i sytuacji po brexicie

Ta wyjątkowa uroczystość nie tylko upamiętniła patrona szkoły i powitała nowych uczniów, ale także podkreśliła wartości edukacji, znaczenie międzynarodowego wymiaru szkoły oraz relacji międzyludzkich w kształtowaniu młodych pokoleń. Wydarzenie to z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczniów, inspirując ich do dalszego rozwoju i nauki. (autor Agnieszka Lebioda)