ŚWIĄTECZNY KONCERT W NASZEJ SZKOLE
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia zaprosiliśmy wszystkich nauczycieli i uczniów na niezwykły koncert. W świątecznej scenerii – przy wigilijnym stole, choince i z gwiazdą betlejemską w oknie - polska rodzina przypomniała sobie i nam o wielu pięknych narodowych tradycjach, bez których trudno wyobrazić sobie przeżywanie tych świąt.
Gdy zaśpiewaliśmy kolędę i na stole pojawiło się dodatkowe nakrycie dla nieznanego gościa, zawitali do nas przybysze z dalekich stron. Pierwsze odwiedziły nas dwie siostry z Białorusi –Taisa i Zlata Kuvaitsava, uczennice klasy 4c. Opowiedziały nam o wielu zwyczajach, które kultywuje się na Białorusi w okresie świąt Bożego Narodzenia i w Nowy Rok, na przykład o wróżbach ze słomy wyciągniętej spod obrusu czy wypiciu szampana ze spaloną wcześniej i wrzuconą do kieliszka karteczką zwierającą noworoczne życzenia. Dziewczyny zaśpiewały również wyjątkowo radosną i skoczną białoruską kolędę.
Kolejnym gościem przy naszym stole była Vivienne Lauenroth z klasy 3a, która opowiedziała o tradycjach świątecznych zapamiętanych z czasu pobytu w Niemczech, m.in. o jarmarkach i strojeniu choinki. Wraz z koleżankami i kolegami z klasy zaśpiewała świąteczną piosenkę „Kling Gloeckchen”.
A potem ze śpiewem na ustach przybyły do nas uczennice z Ukrainy – Polina Yamnik, Sofiia Somborska, Yaryna Horodetska, Sofiia Hryhorieva i Mariia Kononenko. Zaskoczyły wszystkich ludowymi strojami i pięknym wykonaniem a cappella tradycyjnej ukraińskiej kolędy. Przy wigilijnym stole opowiedziały nam o tym, jak u nich w domach obchodzi się święta Bożego Narodzenia. Nie mogło zabraknąć informacji o kutii –tradycyjnej potrawie na ukraińskim stole w czasie wigilijnej kolacji. Dowiedzieliśmy się m.in. o piciu święconej wody na początku wieczerzy, a także o kolędowaniu chłopców po domach i rozsypywaniu po podłodze ziarna, co ma symbolizować dobrobyt i błogosławieństwo. Na koniec dziewczyny opowiedziały o „szczedriwkach” – wyjątkowych pieśniach noworocznych, które mają głębokie korzenie w ukraińskiej kulturze ludowej, i zaśpiewały najbardziej znany „Szczedryk”. W tej niezwykłej atmosferze wszyscy złożyliśmy sobie najprostsze życzenia – miłości, pokoju, radości i nadziei.
Bardzo dziękujemy tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie koncertu. „Polskiej rodzinie”, czyli Zosi Łukomskiej, Zosi Dudek, Weronice Szwedkowicz, Nadii Wenerowskiej, Markowi Pytlińskiemu i Mateuszowi Sułkowi, a także naszym „gościom z dalekich stron”. Dziękujemy zespołowi wokalnemu z 3d (z liderką Amelią Osuch, 3c), który zaśpiewał świąteczne piosenki i kolędy.
Wierzymy, że dla wszystkich było to wyjątkowo ubogacające spotkanie.
oprac. K. Damska