Relacja z wymiana międzynarowej - Hiszpania – Vic – 11.11.2018-17.11.2018

Opublikowano: 2018-12-11 13:14

 

W niedzielę, 11 listopada 2018, grupa naszych gimnazjalistów wraz z Renatą Kujawą, koordynatorem programu FuturEYEzing – programu Erasmus + przyleciała do słonecznej Barcelony, po czym udała się do Vic. Jest to miasto znajdujące się godzinę drogi od stolicy Katalonii. To właśnie Vic, a właściwie szkoła - Institut Jaume Callis - była gospodarzem trzeciej wymiany międzynarodowej. Uczniowie zostali gorąco powitani przez goszczące ich rodziny tzw. host families.

W poniedziałek nastąpiła prezentacja grup uczniów ze szkół krajów biorących udział w projekcie FuturEYEzingz, tj. Bułgarii, Polski, Szwecji i Hiszpanii. Grupa polska zaprezentowała krótki film prezentujący, m.in. naszą szkołę - obejrzyj tutaj. 

Tematem trzeciego spotkania wymiany było "Environment and leisure’’. W ramach wcześniejszych przygotowań do stworzenia kampanii ekologicznej uczniowie brali udział w wykładach i pracowali w grupach skupiając się na poniższych zagadnieniach:

- utylizacja odpadów (waste disposal)

- zanieczyszczenie wody (water pollution)

- zanieczyszczenie powietrza i hałas (air pollution and noise)

W celu przygotowania, uczniowie uczestniczyli w krótkim wykładzie informującym w sposób jasny i precyzyjny o tym, jak stworzyć kampanię promocyjną - zwłaszcza kampanię poruszającą temat związany z ekologią. Po przerwie na lunch uczniowie brali udział w krótkiej pogadance na temat zanieczyszczenia powietrza. Mieli również okazję zwiedzić przyszkolną stację badawczą dokonującą odpowiednich pomiarów zanieczyszczeń. W międzyczasie uczniowie również grali w gry zespołowe, gdyż odpoczynek oraz integracja były ważnymi elementami tej wymiany.

Wtorek rozpoczął się podsumowaniem pracy w grupach. Uczniowie jak zawsze korzystali z pracowni komputerowej w celu znalezienia materiałów, jak i stworzenia prezentacji multimedialnej. Kulminacyjnym punktem tego dnia, a związanym z tematem przewodnim wymiany w Vic, był udział w wykładzie połączony ze zwiedzaniem centrum konferencyjnego Civic Can Pau Raba, które swoją energię czerpie ze źródeł odnawialnych.

Środa to kolejny dzień ciężkiej pracy w grupach nad przygotowaniem kampanii, jednak znalazł się czas na odpoczynek. Koledzy z Hiszpanii zorganizowali dla nas wycieczkę rowerową po pięknym Vic. Wycieczka rowera była połączona z rozwiązywaniem zagadek, co dodało pięknym krajobrazom jeszcze więcej uroku. Na boisku szkolnym mogliśmy grać w gry z czterech różnych krajów świata.

Czwartek to dzień, na który czekali wszyscy. Wycieczka do Barcelony – miasta klubu FC Barcelona, sławnej nieustannie budowanej świątyni Sagrada Familia, a  także ulicy la Rambla. Niestety pogoda pokrzyżowała nasze plany. Na osłodę zostało nam Muzeum Nauki Cosmo Caixa, przejażdżka autobusem i widoki ogromnego portu. Ciepła atmosfera serca Katalonii naprawiła wszystko i opuściliśmy Barcelonę z pięknymi wspomnieniami. 

Piątek był najcięższym, najbardziej nerwowym, ale i najbardziej owocnym dniem. Wszystkie grupy zaprezentowały projekt swojej kampanii.

To naprawdę fascynujące widzieć młodzież w różnym wieku z różnych krajów, która po pięciu dniach ciężkiej pracy prezentuje coś, co wspólnie stworzyli. Młodzież, która potrafi stworzyć coś, co jest ciekawe i pożyteczne jednocześnie. Chyba na tym polega sens tego projektu. Wspólna praca, zrozumienie i cel powoduje, że współpraca staje się możliwa i owocna.

Czas pożegnań, czyli Farewell Party zostało połączone z karaoke wykonywanym w małej sali widowiskowej.  Ostanie pożegnania, ostatnie uściski, pocałunki z nadzieją, że jeszcze kiedyś się zobaczymy. Wizyta zakończona. Cel zrealizowany. Czas wracać do domu.