Relacja z Dnia Patrona 2021
8 listopada nasza szkoła miało zaszczyt świętować piąta rocznicę nadania imienia Tadeusza Nowakowskiego IX Liceum Ogólnokształcącemu z Oddziałami Dwujęzycznymi, a zarazem była to okazja do zorganizowania po raz czwarty Dni Patrona. Tradycyjnie głównym punktem obchodów była podniosła uroczystość zorganizowana przez Panią Ewę Żukowską-Ciecierską, Panią Agnieszkę Lebiodę i Panią Grażynę Kicińską. W tym roku, mimo obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią COVID-19, udało nam się spędzić ten dzień razem, jako wspólnota. To doświadczenie wspólnoty zaakcentowali za równo prowadzący apel, jak i Pani Dyrektor Beata Kwasigroch w swoim przemówieniu przypomnieniem, że obecni uczniowie, nauczyciele i pracownicy są częścią większej wspólnoty, który w tym roku obchodzi jubileusze: 30 lat istnienia IX Liceum Ogólnokształcącego oraz 15 lat prowadzenia programu matury międzynarodowej, czy działania IB World School No. 2988. Swoją wirtualną obecnością zaszczycił nas starszy syn Patrona, pan Krzysztof Nowakowski, który nie tylko przesłał nam życzenia , ale też przybliżył ludzką stronę Tadeusza Nowakowskiego – dziennikarza, pisarza, a zarazem ojca. To dzięki Panu Krzysztofowi Nowakowskiemu poznaliśmy życie rodzinne artysty - emigranta. Podczas drugiej części uroczystości mieliśmy również okazję wysłuchać intrygującego wykładu pana Marcina Kowalczyka pt. „Nowoczesne myślenie, czyli o poznawczym przełomie, który zauważyło niewielu".
Tradycyjnie, podczas gali, laureatom zostały wręczone nagrody w corocznie organizowanych konkursach, objętych honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bydgoszczy oraz Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz patronatem medialnym przez „Gazetę Wyborczą Bydgoszcz”: w V Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Prozy Tadeusza Nowakowskiego „Urzeczenie”, V Wojewódzkim Konkursie Literackim imienia Tadeusza Nowakowskiego oraz V Międzyszkolnym Konkursie na Prezentację Multimedialną, Propagującą Twórczość i Działalność Tadeusza Nowakowskiego. Tegoroczną nowością była kategoria grupowa pod specjalnym patronatem Pana Krzysztofa Nowakowskiego, który był pomysłodawcą samej kategorii, fundatorem nagród (wraz z matką, pierwszą żoną Patrona, Panią Teresą Błazeńską, primo voto Nowakowską) autorem niełatwego tematu, który brzmiał: Co rozumiem przez idee wolności, odpowiedzialności i obowiązku jako obywatelka/obywatel XXI wieku? PanKrzysztof Nowakowski przekazał uczestnikom Konkursów przesłanie, które częściowo zostało odczytane podczas finałowej gali. Oto jego fragment:
„Wolność jest blaskiem światła, które oświetla ciemność niewoli. A fizyka nas uczy, że światło składa się ze strumienia fal. A każda fala z kolei ma dwa składniki: pole magnetyczne i pole elektryczne. Tak samo wolność ma dwa nieusuwalne składniki: odpowiedzialność i obowiązek. A tutaj mamy zagadkę: odpowiedzialność i obowiązki nie potrzebują wolności! Niewolnikowi daje się obowiązki i on czy ona muszą je natychmiast wykonać, bo inaczej czeka ich kara. Ich jedyną odpowiedzialnością jest wykonać zadania bez pytań, bez wahania, bez żadnych humorów. Jak dajemy niewolnikowi nagle wolność… od razu sobie myśli: Czy ja muszę to dziś zrobić albo jutro albo za tydzień?? A po co mam to w ogóle robić? Już nie mam żadnych obowiązków! Dopiero potem zadaje sobie pytania: z czego ja będę żył? Gdzie ja będę mieszkać? I nagle ta wytęskniona wolność przynosi ze sobą coraz większe obowiązki i odpowiedzialność. I niejeden niewolnik, znajdując się w tej sytuacji, wraca do swego pana i wyciąga ręce po kajdany.”
Drugi dzień obchodów Święta patrona spędziliśmy aktywnie:
Pani Anna Lauda Michalska wraz z uczniami klas 3E i 3Fzorganizowali z grę miejską „Bydgoskie ślady Tadeusza Nowakowskiego”. Gra rozpoczęła się pod Wieżą Ciśnień, a zakończyła się słodkim poczęstunkiem i zwiedzaniem (niedostępnych jeszcze dla szerszej publiczności) Młynów Rothera, dzięki naszemu nauczycielowi i przewodnikowi po Bydgoszczy Panu Dawidowi Urbańskiemu. Relacja fotoreportażowa oraz rozstrzygnięcie konkursu wkrótce! W grze miejskiej wzięły udział klasy IA, IB, IC, ID, IIA, IIB, zaś uczniowie pozostałych klas 9 listopada na 3 i 4 godzinie lekcyjnej mogli zaprezentować w formie plastycznej, graficznej lub multimedialnej swoja wizję życia i działalności Patrona Tadeusza Nowakowskiego podczas warsztatów. Dziękujemy za pomoc pani Barbarze Tymińskiej. Wystawa waszych prac już niedługo!
Organizatorzy Dnia Patrona dziękują wszystkim nauczycielom, którzy włączyli się w obchody Święta Szkoły, szczególnie tym, którzy z uśmiechem potraktowali pewne niedogodności wynikłe z nietypowej organizacji zajęć.