In Real Life - projekt profilaktyczny

Opublikowano: 2019-06-09 09:56

 

7 czerwca odbył się w naszej szkole finał pierwszej części projektu profilaktycznego In Real Life (i CAS project), który jest odpowiedzią na niepokojące wyniki badań wzorów korzystania z mediów cyfrowych przez młodzież przeprowadzonych w naszej szkole rok temu. Okazało się, że większość z nas, i dorosłych i młodzieży, ma problemy z normalnym funkcjonowaniem, jesteśmy zbytnio przywiązani do stałego bycia w kontakcie, spędzamy ogromną ilość czasu przy komputerze i telefonie, karygodnie zaniedbując jednocześnie aktywność fizyczną i większość swoich pasji. Problem ten nie dotyczy, oczywiście, tylko naszej szkoły, jest to trend powszechny, syndrom naszych czasów. Głównym celem projektu opracowanego przez pedagoga szkolnego Danutę Nowak i Szkolny Klub Profilaktyki w składzie: Milena Bojdo, Iga Kominiak i Olga Nagorzyska, było zwrócenie uwagi młodzieży i dorosłych na problem nadmiernego korzystania z mediów cyfrowych, zatracenia formy zabawy i umiejętności swobodnego bycia ze sobą, wzbudzenie refleksji oraz zmianę postawyw zakresie spędzania czasu wolnego.

Zadaniem klas było nagranie filmów na temat „Aktywne spędzanie czasu wolnego bez mediówcyfrowych i bez używek”. W filmie mieli wystąpić wszyscy uczniowie, co najmniej jedna scena miała powstać na terenie szkoły. W związku z wyznaczonym zadaniem, w ciągu ostatniego miesiąca mogliśmy obserwować na terenie szkoły grupy filmujących się uczniów z rozmaitymi gadżetami i w różnych sytuacjach. W ostatnim tygodniu odbywało się gorączkowe montowanie i przegrywanie nagrań.

Ostatecznie do konkursu przystąpiły klasy: 3a, 3b, 3c, IA, IB, IC, ID i IIC.

Po prezentacji nagrań, wszystkie zgromadzone na sali osoby mogły zagłosować na wybrany przez siebie film.

Połowę wszystkich głosów zdobył film klasy IA. Nagrodą dla klasy jest wyjście do Jumpin Place w dniu 17 czerwca.


Nagrody indywidualne otrzymali:
1. Adrian Kondracki – za montaż filmu klasy 3a
2. Mateusz Czarny – za montaż filmu klasy 3c
3. Marcelina Bohowicz – za montaż filmu klasy ID
4. Wiktor Piórkowski – za podwójną kreację w filmie klasy IA
5. Adam Bednarek – za rolę reportera w filmie klasy 3b
6. Agata Dokucka – za umiejętności gimnastyczne w filmie klasy 3a
7. Paulina Ścieszyńska – za umiejętności gimnastyczne w filmie klasy 3b
8. Zuzanna Krych – za rolę węża w filmie klasy IB
9. Ivan Kalasznikov – za umiejętności sportowe w filmie klasy ID
10. Patrycja Brywczyńska – za wytrwałą grę na gitarze w filmie klasy IC

 

W trakcie imprezy zebrani uczniowie usłyszeli od zaproszonych gości - policjantów z naszego osiedlowego komisariatu - również o tym, w jaki sposób spędzać bezpiecznie wakacje. Po imprezie, wszyscy zostali zaproszeni na drobny poczęstunek przygotowany przez uczennice realizujące projekt.

W nowym roku szkolnym odbędzie się druga część projektu – analogiczne przedsięwzięcie dla uczniów klas siódmych dwujęzycznych z terenu Bydgoszczy.