Dzień flagi w IX LO
Za nami nietypowa Majówka 2020. Majówka bez koncertów, festynów, spotkań w gronie przyjaciół. Trzy dni wolnego jednak zawsze upływają szybko. Czy jednak pamiętacie z jakiej okazji świętowaliśmy? 1 i 3 maja to znane święta: Dzień Pracy oraz Konstytucji 3 Maja. Nie wszyscy jednak pamiętają jakie święto przypada 2 maja.
2 maj-a Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Aby przybliżyć społeczności naszej szkoły to jak ważne są nasze symbole narodowe przygotowaliśmy krótki zarys historyczny oraz quiz, gdzie możecie sprawdzić swoją wiedzę.
Wielu może zastanawiać czemu akurat 2 maja wybrany został na to święto. Okazuje się, iż data nie jest przypadkowa, gdyż w czasach PRL-u w tym dniu zdejmowano flagi państwowe po 1 maja, by nie pokazywano ich w dniu zdelegalizowanego przez komunistów Święta Konstytucji 3 Maja. Święto Flagi wypada 2 maja także dlatego, że tego dnia w 1945 roku biało-czerwoną flagę położono na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie. Samo święto wprowadzone zostało dopiero 20 lutego 2004 roku, aby wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.
Przechodząc z historii święta do samej flagi i symboli narodowych Polski, poniżej znajdziecie kilka ciekawostek na ten właśnie temat:
1. Kolor biały symbolizuje wartości duchowe czystość i niepokalanie. Kolor czerwony jest natomiast symbolem ognia i krwi, a z cnót oznacza odwagę i waleczność.
2. Pierwotnie polską barwą narodową był karmazyn, stanowiący symbol dostojeństwa i bogactwa, a zarazem uważany za najszlachetniejszy z kolorów.
3. Kodeks Karny RP zawiera przepisy dotyczące ochrony symboli narodowych. Za publiczne znieważenie, uszkodzenie lub usunięcie flagi czy godła grozi grzywna, kara ograniczenia albo pozbawienia wolności.
4. Umieszczając flagę polski wśród innych flag przy parzystej liczbie wywiesza się z lewej strony dla patrzącego, a przy nieparzystej umieszcza się ją na środku.
5. W okresie PRL-u zwykli obywatele mogli wywieszać flagi tylko w święta państwowe, w inne dni było to zakazane. Obecnie zakazu nie ma.
6. Długości boków w fladze powinny przedstawiać proporcje 5:8. Stosunek ten ustaliła „Ustawa z dnia 1 sierpnia 1919 r. o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej” i obowiązuje on do dziś. Przykładowo, gdy flaga ma 1 metr wysokości, to musi mieć 1,6 metra szerokości. Jeśli tak nie jest, to biały i czerwony stanowią barwy narodowe, ale nie flagę.
Dla chętnych poszerzenia swojej wiedzy poniżej załączony jest plik z dalszymi informacjami dotyczących wykorzystywania flagi, barw narodowych oraz symboli państwowych.
Pliki do pobrania: