Uczniowie naszego liceum biorą udział w I Międzynarodowym Turnieju Debat Oksfordzkich!

Opublikowano: 2019-05-22 11:26

Mamy wielki zaszczyt poinformować, iż uczniowie klasy IIA IX Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Nowakowskiego z Oddziałami Dwujęzycznymi będą rezprezentować naszą szkołę podczas I edycji Międzynarodowego Turnieju Debat Oksfrodzkich, który odbędzie się 7 czerwca 2019 roku w Krakowie

Warto podkreślić, iż nasi reprezentanci to uczniowie, którzy już wcześniej reprezentowali szkołę na historycznych debatach oksfordzkich organizowanych przez IPN. 

Wszystkie debaty odbywać się będą w języku angielskim. Pierwsza edycja turnieju przewidziana jest do rozegrania w jednym dniu, gdzie drużyny z 8 szkół zmierzą się podczas 4 debat eliminacyjnych. W ten sposób wyłonione zostaną 4 drużyny, które zmierzą się w półfinale. Dwie najlepsze drużyny turnieju, zmierzą się w wielkiej Debacie Finałowej. 
 
Podczas debaty elimanacyjnej nt. We cannot prepare our youth for a responsible adulthood without punishing them (Nie możemy przygotować naszej młodzieży do odpowiedzialnej dorosłości bez karania / wymierzania kar) reprezentanci naszego liceum, będący stroną opozycji, zmierzą się z drużyną z krakowskiego Kolegium Europejskiego (strona propozycji). 
 
Debata w formacie Międzynarodowego Turnieju Debat Oksfordzkich to uporządkowany format dyskursu publicznego, w którym dwie strony zwane propozycją i opozycją debatują nad daną tezą. Tezami debat zawsze są twierdzenia, które dają możliwie równą szansę obu stroną na ich obalenie bądź potwierdzenie i oscylują w tematyce polityczno-społecznej. Naszym celem jest przygotowanie mówców do przejrzystego i klarownego wyrażania swoich argumentów. Debata oksfordzka ma uczyć cierpliwości i pewności siebie, oraz pielęgnować tradycję wzajemnego słuchania i logicznego podważania argumentów swoich oponentów. Debata doskonali sztukę przemawiania publicznego, tworzenia interesującej argumentacji, prowadzenia skutecznej polemiki i przede wszystkim – jest świetną intelektualną rozrywką dla uczniów. 
 
Po więcej informacji zapraszamy tutaj, zaś naszym uczniom życzymy powodzenia i trzymamy kciuki!