Rocznica bitwy pod Murowańcem

Uczniowie IX Liceum Ogólnokształcącego im. T. Nowakowskiego w Bydgoszczy 18 czerwca uczcili rocznicę bitwy pod Murowańcem – jednego z mniej znanych epizodów zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Obchody rozpoczęły się od przygotowanej przez Jakuba Cadera, Amadeusza Łobodę i Natalię Kowalską gry terenowej, w przeprowadzeniu której współpracowali: Anna Jankowska, Jakub Olszewski, Łukasz Kubiak, Jan Korpalski (kl.IIIA), Natalia Kwilińska, Kaja Bryl, Tymoteusz Lewandowski, Wojciech Jurek, Ksawier Ciszek, Franciszek Maciejewski (IIA) oraz Jagna Cader i Anastazja Knop (kl. IB). Uczniowie IX LO (pod czujnym okiem p. E. Żukowskaiej-Ciecierskiej) przygotowali grę we współpracy z Archiwum Państwowym w BydgoszczyTowarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego oddział Bydgoszcz i Białobłockich Historii, a udział w niej wzięło az 132 uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Mariana Rejewskiego w Białych Błotach oraz harcerze ze Szczepu „Zielona Siódemka” – 7 Drużyna Harcerska „Białe Czaple” i zuchy z 7 Gromady „Dębowe Ludki” . Wśród 10 drużyn/patroli najlepsi okazali się:  7B Chłopcy I miejsce, Białe Czaple – II miejsce, 7B Dziewczyny III miejsce. Warto pokreślić, że 18 osobowy patrol zuchów (z klas I – III) zdobył aż 24 punkty, dzielnie meldując się na wszystkich punktach, a najmłodsza klasa 4G wysokie V miejsce. 

            W kościele parafialnym w Murowańcu ks. Arkadiusz Napierała, duszpasterz harcerzy diecezji bydgoskiej, odprawił Mszę Świętą w intencji poległych powstańców. W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele władz Gminy Białe Błota z Panią Wójt Magdaleną Maison na czele, radni powiatowi, mieszkańcy Murowańca, harcerze oraz asysta pocztu sztandarowego Wojska Polskiego, pocztu IX Liceum Ogólnokształcącego im. T. Nowakowskiego w Bydgoszczy 9 (w składzie: Anna Kaczyńska, Franciszka Cichosz i Tymon Siwik z kl. 1A) oraz pocztu Szkoły Podstawowej im. Mariana Rejewskiego w Białych Błotach. Zadanie koordynowane przez harcmistrz i Zastępcę Komendanta ds. projektów i wizerunku Hufca ZHP Bydgoszcz-Miasto Panią Beatę Kobus ZHP, współfinansowane było z budżetu Gminy Białe Błota w ramach projektu „Pod polskim niebem”.  

Przy miejscu upamiętniającym wydarzenia z 1919 roku złożono kwiaty oraz wygłoszono okolicznościowe przemówienia. Po części oficjalnej przyszedł czas na wspólne świętowanie podczas pikniku i ogniska harcerskiego, prowadzonego przez harcerzy oraz członków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego – Oddział w Bydgoszczy. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność, wspólne przeżywanie historii i stworzenie wyjątkowej atmosfery. To dzięki Wam pamięć o bohaterach Powstania Wielkopolskiego pozostaje żywa!