Szkoła otwarta i tolerancyjna - Festiwal Kultur

Opublikowano: 2019-06-10 15:13

 

Dnia 31 maja 2019 roku uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Beaty Wróblewskiej, nauczycielki języka polskiego, wzięli udział w przedsięwzięciu pn. Festiwal Kultur, gdzie reprezentowali IX Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Nowakowskiego z Oddziałami Dwujęzycznymi. Piknik został zorganizowany na Wyspie Młyńskiej i zjawili się na nim przedstawiciele różnych szkół. Były to zarówno podstawówki, jak i gimnazja oraz licea. Na stoiskach wspommniane placówki prezentowały ekspozycje kultur z różnych kontynentów, zaś na scenie odbywały się prezentacje poszczególnych krajów, podczas których tańczono i śpiewano na różne sposoby. Jedną z ciekawszych kultur zaprezentowanych podczas Festiwalu Kultur była kultura polinezyjska bądź celtycka. Jedną z nich można zobaczyć na zdjęciu przedstawiającym czerwono-żółte kwiaty z egzotycznymi liśćmi.

W gronie uczniów IX LO są osoby dobrze znające Meksyk oraz Tajlandię i to z tego powodu właśnie te kraje ilustrowało nasze stoisko. Uczennice przygotowały ekspozycję dotyczącą tych dwóch odległych miejsc, gdzie zaprezentowały zdjęcia, przysmaki, ozdoby i drobne pamiątki przykuwające uwagę przechodzących. Uczniowie przygotowali także piękne plakaty poświęcone Włochom i Chile, przy których chętnie zatrzymywali się uczestnicy Festiwalu. Mamy nadzieję, że podczas przyszłego festiwalu uda nam się zaskoczyć odwiedzających czymś naprawdę niezwykłym, chociaż i w tym roku niejeden uczestnik festiwalu miał okazję dotknąć i przymierzyć prawdziwe meksykańskie sombrero.

Nasi uczniowie zdali na ocenę celującą egzamin z organizacji i logistyki. Czasami trzeba było sobie radzić w niekonwencjonalny sposób, by przymocować plakat bądź zainstalować namiot, ale uczniowie poradzili sobie na medal.